Size bir telefon kadar yakınız
0535 217 81 65
Dil Seçin
tr

Gıda Güvenliği

Anasayfa » Gıda Güvenliği

ISO 22000 HACCP GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİMİ TAKİP SİSTEMİMİZ

Bir işletme, tesissinde sürekli olarak hijyen standartlarına uygun üretim yapılmasını ve üretip sattığı her parti ürünün güvenli olmasını istiyorsa Gıda Güvenliği Kontrol Sistemini kurmalı ve sürekliliğini sağlamalıdır.

Kontrol noktaları sadece üretim yapılan alanı kapsamayıp, hammaddenin geldiği üretim tesislerini, çiftçileri, taşıyıcı ve depolama kuruluşlarını, ambalaj firmalarına kadar kapsamaktadır.

Bu sistem kapsamında şirketimizde, personel hijyen takibi, personel eğitimi, sanitasyon işlemleri, satın alma analizleri, dengeli menü hazırlanması, pişirme ve depolama sıcaklık kontrolleri, soğuk hava zincirinin korunması, depolama koşullarının standartlara uygun yapılması, çapraz kontaminasyonun önlenmesi, yemek ve su analizlerinin periyodik olarak yapılması, pest kontrol, personel sağlık takibi gibi buraya sığdıramayacağımız pek çok konu takip edilmektedir. Teknik olarak konu çok kapsamlı olup pek çok kontrol noktasını içermektedir. Departmanlarımızda ve üretim noktalarımızda uygulanan kontrol noktalarının takip faaliyetleri sürekli kayıt altına alınmaktadır.